Jdi na obsah Jdi na menu
 


Hraničářův učeň - Rozvaliny Gorlanu

20. 8. 2008

Hraničářův učeň

Kniha první: Rozvaliny Gorlanu

 

John Flanagan

 

ROZVALINY GORLANU JE PRVNÍ KNIHA ÚŽASNÉ SÉRIE PŘÍBĚHŮ O WILLOVI A JEHO PŘÁTELÍCH Z HRADU REDMONTU.

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život sní o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane k učení k Haltovi, tajeemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelněě se pohybovat lidé přiččítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, maskovací pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…

(ze zadní strany knihy)

 

Můj názor: Kniha pro milovníky napětí, dobrodružství, ale i zábavy. Hlavní hrdina Will je sirotek. Žije na hradě Redmontu spolu s dalšími dětmi – lidé těmto dětem říkají „chráněnci“. Vyrůstali na hradě barona Aralda, a když jim bylo patnáct let, nastal Den vybírání. To si mistři vybírají z chráněnců své učně. Will a Horác se chtěli stát učni v bojové škole, George v písařské, Alyss se chtěla dát k diplomatům a Jenny ke kuchařům. Všem se jejich přání splnilo až na Willa. Toho za učně nechtěl nikdo – tedy téměř nikdo. Někdo přece. Podivín – hraničář Halt. Ten poznal, že Will má předpoklady pro to, být dobrým hraničářem. A přestože se to Willovi zpočátku nelíbí, nakonec si na život hraničářova učně zvykne a oblíbí si ho. Naučil se střílet z luku, skrývat se pod hraničářskou pláštěnkou, používat hraničářské nože a skamarádil se s hraničářským koněm – ponym Cukem. A i když se s Horácem v mládí právali, nyní se jejich přátelství upevní při lovu na kance, kdy Will zachrání Horácovi život. Asi po sedmi měsících učení se u hraničáře se Will a Halt vydávají na hraničářský Sněm. Tam se mají sejít všichni hraničáři a diskutovat o situaci v Araluenském království. Jenže se na Sněmu doví, že Morgarath, nepřítel království, kterého porazili při poslední válce, se chystá na další útok a má kromě spojenectví s kmenem Skandijců a hroznými wargaly na své straně ještě jednu tajnou zbraň. Kalkary – zrůdy, kterých už zůstalo jen pár. Vlastně zůstali dva. A ti již zabili pár lordů. A proto se Will, Halt a Haltův bývalý učeň Gilan vydávají hledat kalkary. A když najdou jejich stopy, vydají se za nimi a zjistí, že mají namířeno do rozvalin hradu Gorlanu – bývalého Morgarathova sídla. To je po cestě ke králi – potenciálnímu cíli. A tak Halt vyšle Willa na hrad Redmont pro pomoc od barona Aralda a bojového mistra Rodneyho. Jenže Will tuší, že cílem není král, ale samotný Halt. A tak s baronem Araldem a Rodneym spěchají, než bude moc pozdě. Když dorazí do rozvalin Gorlanu, podaří se jim zabít jednoho kalkaru, ale druhého ne. Ten zraní Halta, barona Aralda i Rodneyho, ale Will ho zabije zapáleným šípem a všechny tak zachrání. Jenže zabili pouze dva kalkary. Ale před sebou mají další válku s Morgarathem. Zvítězí? To se možná dovíme už ve druhém díle s podtitulem Hořící most.    
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

díkec

(kocor, 6. 1. 2010 17:39)

díík knižku sem čet ale nechtělo se mi vymejšlet referát :-D fakt dik

Re: díkec

(, 6. 6. 2013 19:17)

nejseš sám :D

těšim

(GUMP, 10. 12. 2012 19:08)

už se šíleně těšim na 12díl!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ja

(boba, 10. 12. 2012 19:02)

hranicařje super už čtu 11 dil a je to fakt bomba

good

(vaju, 31. 3. 2012 20:06)

je to husty mam tady nejaky shrnuti Můj názor: Kniha pro milovníky napětí, dobrodružství, ale i zábavy. Hlavní hrdina Will je sirotek. Žije na hradě Redmontu spolu s dalšími dětmi – lidé těmto dětem říkají „chráněnci“. Vyrůstali na hradě barona Aralda, a když jim bylo patnáct let, nastal Den vybírání. To si mistři vybírají z chráněnců své učně. Will a Horác se chtěli stát učni v bojové škole, George v písařské, Alyss se chtěla dát k diplomatům a Jenny ke kuchařům. Všem se jejich přání splnilo až na Willa. Toho za učně nechtěl nikdo – tedy téměř nikdo. Někdo přece. Podivín – hraničář Halt. Ten poznal, že Will má předpoklady pro to, být dobrým hraničářem. A přestože se to Willovi zpočátku nelíbí, nakonec si na život hraničářova učně zvykne a oblíbí si ho. Naučil se střílet z luku, skrývat se pod hraničářskou pláštěnkou, používat hraničářské nože a skamarádil se s hraničářským koněm – ponym Cukem. A i když se s Horácem v mládí právali, nyní se jejich přátelství upevní při lovu na kance, kdy Will zachrání Horácovi život. Asi po sedmi měsících učení se u hraničáře se Will a Halt vydávají na hraničářský Sněm. Tam se mají sejít všichni hraničáři a diskutovat o situaci v Araluenském království. Jenže se na Sněmu doví, že Morgarath, nepřítel království, kterého porazili při poslední válce, se chystá na další útok a má kromě spojenectví s kmenem Skandijců a hroznými wargaly na své straně ještě jednu tajnou zbraň. Kalkary – zrůdy, kterých už zůstalo jen pár. Vlastně zůstali dva. A ti již zabili pár lordů. A proto se Will, Halt a Haltův bývalý učeň Gilan vydávají hledat kalkary. A když najdou jejich stopy, vydají se za nimi a zjistí, že mají namířeno do rozvalin hradu Gorlanu – bývalého Morgarathova sídla. To je po cestě ke králi – potenciálnímu cíli. A tak Halt vyšle Willa na hrad Redmont pro pomoc od barona Aralda a bojového mistra Rodneyho. Jenže Will tuší, že cílem není král, ale samotný Halt. A tak s baronem Araldem a Rodneym spěchají, než bude moc pozdě. Když dorazí do rozvalin Gorlanu, podaří se jim zabít jednoho kalkaru, ale druhého ne. Ten zraní Halta, barona Aralda i Rodneyho, ale Will ho zabije zapáleným šípem a všechny tak zachrání. Jenže zabili pouze dva kalkary. Ale před sebou mají další válku s Morgarathem. Zvítězí? To se možná dovíme už ve druhém díle s podtitulem Hořící most.

good

(vaju, 31. 3. 2012 20:04)

je to to nejlepsi co sem cet fakt bbbooommmbbbaaa
vsem bych to doporucil je to fakt husty

nnneeejjjjj

(Světluška, 14. 3. 2010 12:45)

souhlasím se všemi. Je to prostě nej knížka. Já jsem dostala 1. díl k Vánocům a za měsíc a půl jsem přečetla všechny dosud vydaný díly. Nevíte náhodou, jek je to s nějakým tím filmem? Doslechla jsem se, že prý se nějaký natáčí podle týhle nej knížky...

Re: nnneeejjjjj

(lukáš , 2. 1. 2012 15:56)

jo stím filmem měl se natáčet už dříve ale nebyly peníze tet to vypadá že už sou a měl by se začít natáčet s nad to víde jinak četl sem už všechny díly kteý sou a je to fakt supr knížka :)

pomoc :D

(Katrin, 23. 1. 2011 15:11)

Ahoj je to samozdrejme uzasne knizka... cetla sem bohuzel zatim jen 3 dily 4. se pokousim sehnat ta netu ale porat se mi to nedari .... kdo by vedel odkaz nebo tak kde by se to dalo precist tak pls napiste na email: tictackaz@seznam.cz dekuju za odpoved nebo odkaz

Kniha

(Bára , 9. 1. 2011 15:25)

Ta kniha je fakt bomba, i pro holku je super :D

dokonalost

(veronika, 30. 11. 2010 18:50)

moc hezky napsáno......ale ta knížka je vážně skvělá..:-) moc se mi líbí, je to moje nejoblíbenější...mám všech 8 dílů a dneska vyšel 9 díl...už se těším jak ho dostanu :-)

nej

(j nej, 30. 8. 2010 11:56)

neej prostě great super knížka

neeeej

(kkkk, 6. 4. 2010 21:02)

NEEEEJ KNIZKA SUUUUUUUUUUUUUUUUUUPR

poděkování

(člověk, 31. 12. 2009 23:59)

tak dík

otázka

(člověk, 31. 12. 2009 23:57)

nevíte lidi, jestli bych si na netu mohla přečíst nějáký knížky? pište na facbook annčík zbořilek nebo mail anoulusek@email.cz

Re: otázka

(Autor stránek, 31. 12. 2009 23:52)

Člověk: Nevím. Prostě se snažit hledat na googlu e-booky, jinak ti moc neporadím...

otázka

(člověk, 31. 12. 2009 23:51)

nevíte lidi, jestli bych si na netu mohla přečíst nějáký knížky?

přečtě te si to lidi

(člověk, 31. 12. 2009 14:34)

nejkrásnější knížka na světě a jsem pěkně naštvaná, že jsem až teď dostala 1. díl. nemůžu se dočkat až si do knihovny dojdu pro další. a ty, kdo si psal ten svůj sáhodlouhej názor si ho přečti a oprav(máš tam pár chyb a hrozně často tam píšeš A)
a ty dotičnej petře co si stěžuješ , že tu nemáš napsaný co máš napsat do čtenářáku máš taky hlav, ne? zak ji skus taky používat.

GOOOD

(GOOOD, 20. 11. 2009 13:50)

nej kniha co sem cetl mam uz 6 dilu a uz se tesim na 7 :D

nej

(nad, 4. 11. 2009 20:31)

hranicaruv ucen je nej!!! 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2021 >>